Pan Jezus pyta :
,,PRZYJACIELU PO COŚ PRZYSZEDŁ?" (Mt 26, 50)



Czy wiesz, że na Mszę św. przychodzi się po życie nadprzyrodzone, czyli po życie wieczne ?
Artykuł z cyklu
Wiara i życie
autor: Mariola Kaufmann

Kto ma Syna, ten ma życie.
Kto nie ma Syna, ten nie ma życia (J 5, 12).

Matka Jezusa mówi: ,,Zróbcie wszystko, cokolwiek (Syn Mój) wam powie" (por.J 2, 1-11). Znamy i wiele razy słyszeliśmy polecenie Jezusa: ,,Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje" (Mt 26). Jest wiele osób, które będąc na Mszy św. nie przyjmują Komunii św.! Dlaczego? Nie wierzą, że to polecenie wyszło z ust samego Jezusa?

Zauważmy, że Pan Jezus nie mówi: adorujcie, przyglądajcie się, klęczcie, ale poleca: ,,bierz i jedz". A Ty? Dlaczego nie słuchasz Boga? Dlaczego wciąż wierzysz po swojemu, że jesteś niegodny? Sakrament Pokuty i Eucharystii jest dla niegodnych.
W czasie trwania Mszy św. Kapłan wypowiada również słowa ,,Szczęśliwi, którzy zostali zaproszeni na ucztę". Za każdym razem, w Imieniu Jezusa, kieruje to zaproszenie również do ciebie, do każdego z osobna. Być szczęśliwym, to znaczy - spotkać Jezusa, przyjąć Go, wziąć w swoje objęcia, ale również ogarnąć Go swoją wiarą w Duchu Świętym. Wykonywać słowa i zalecenia Jezusa Chrystusa jest gwarancją przemiany w nas starego człowieka na nowego. ,,...Błogosławieni Ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je"( Łk 11,28).

Należy jednak zwrócić uwagę na różne sposoby Chrystusowej obecności w liturgii co pozwoli skutecznie przeciwstawić się tendencjom materializmu eucharystycznego. Jeżeli uwydatni się należycie obecność Chrystusa w Jego słowie, w zgromadzeniu wiernych oraz osobie celebrującego kapłana, wtedy już nie tak łatwo ulegnie się niebezpieczeństwu prostego utożsamiania hostii z Jezusem, w sensie pewnego ,,zamykania" Go w przestrzennych i materialnych ramach. Eucharystia będzie wtedy ujawniona jako jeden ze sposobów obecności i działania Chrystusa, uwielbionego Pana będącego po prawicy Ojca.
Podkreślenie realnej obecności Chrystusa w Eucharystii zaś nie może w niczym umniejszyć rzeczywistości i ważności innych sposobów Jego obecności w zgromadzeniu eucharystycznym. Przez przyjęcie Ciała Pańskiego doskonali się łączność wiernych z Bogiem i nawzajem ze sobą. Tworzenie wspólnoty ludu z Bogiem pomiędzy sobą w Chrystusie jest bowiem celem Eucharystii i dlatego na współ - urzeczywistnianiu tego celu polega czynny udział we Mszy świętej. Takie pojmowanie Eucharystii uchroni wiernych od unikania przyjęcia Ciała Pańskiego, mimo ich dyspozycji duchowej, lub ,,przyjmowania Komunii Św." tzn. przyjmowania tylko ,, swojego Jezusa", nie widząc obok siebie bliźnich łączących się z tym samym Jezusem, nie przeżywając Eucharystii jako łączenia się z Kościołem, mistycznym Ciałem, rozrywając ścisły związek pomiędzy Eucharystią, a ,,nowym przykazaniem" Chrystusowej miłości. W innym przypadku, dochodzi się do tego, że we wspólnocie gromadzącej się na Mszy św. widzi się głównie przeszkodę dla skupionego i pobożnego przyjmowania Komunii świętej. Eucharystia w szczególności musi być korzeniem i środkiem do wychowania w duchu wspólnoty. Eucharystia jest bowiem znakiem zobowiązującym i uzdalniającym do budowania jedności Kościoła przez miłość.

Ojciec wydał świadectwo o swoim Synu: ,,To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie"(Mt 17, 5). Ciągle musimy podejmować wysiłek, aby kroczyć prostą drogą słowa Bożego, prostą drogą, którą jest Chrystus, który sam o sobie powiedział: Ja jestem drogą (por. J 14,6). Jeżeli wszystko w swoim życiu poddajemy wymaganiom słowa Bożego, jeżeli Chrystus we wszystkim jest naszą drogą, wtedy kroczymy prostą drogą, która prowadzi do coraz pełniejszego zjednoczenia z Bogiem w Chrystusie, która prowadzi do pełni życia, do życia wiecznego.




Mariola Kaufmann



Źródła wykorzystane:

1. Ks. Franciszek Blachnicki. EUCHARYSTIA POKARMEM NA ŚMIERĆ I ŻYCIE
Za pozwoleniem Władzy Duchowej , Nr 101/2004, Kraków, 6. 02. 2004
+ Kazimierz Nycz, Vic. Gen.
Ks. prof. Jan Dyduch, Kanclerz
Ks. dr Stanisław Szczepanie, Cenzor
2. Ks. Józef Szczepański. EUCHARYSTIA
Imprimatur: Kuria Diecezjalna w Sandomierzu, Nr 744/ 2003
Bp Edward Frankowski, Wikariusz Generalny
Ks. Roman Chwałek, Kanclerz Kurii