Wspomnienie św. Marii Magdaleny
22 lipca

Maria Magdalena pochodzi z miasta o nazwie Magdala, czyli "wieża ryb", położonego nieopodal Jeziora Galilejskiego (Galilea). Św. Klemens z Aleksandrii i inni uczeni utożsamiają ją z kobietą, która ze łzami w oczach obmyła stopy Jezusowi, inni z siostrą Marty i Łazarza.

Maria Magdalena poznała Jezusa i Jego naukę, a po swoim cudownym uzdrowieniu (por. Łk 8,2) starała się zgodnie z nią żyć. Wiernie towarzyszyła ona Jezusowi, nie opuściła Go nawet pod krzyżem- wraz z Maryją i św. Janem była świadkiem męki i śmierci Pana Jezusa. Jej też, przed apostołami, ukazał się Jezus po swoim zmartwychwstaniu czyniąc z niej pierwszą głosicielkę tej wielkiej prawdy (por. J 20, 11-18).

Maria Magdalena czczona jest zarówno w Kościele zachodnim, jak i wschodnim. Patronuje wielu zakonom kobiecym, dzieciom niepełnosprawnym ruchowo, ogrodnikom i studentom.
W ikonografii przedstawiana jest najczęściej w długiej szacie z zakrytą głową (w malarstwie barokowym bywa prezentowana wręcz frywolnie).***Rzuć mi koło ratunkowe,
tonę w morzu smutku.
I wyciągnij mnie na brzeg
pomalutku.

Wtedy wszystko
po kolei ci opowiem.

I będziemy
tak siedzieli sobie.

I się zaraz
skurczy wielkie morze.

Tylko
rzuć mi już to koło,
Boże.(Ewa Skarżyńska)***Dojrzałość religijna to nie ucieczka od życia, lecz sztuka życia tu i teraz w oparciu o Bożą prawdę i miłość.


Opracowała Maria Krasnosielska