Św. Brygidy Szwedzkiej, zakonnicy,
patronki Europy
23 lipca

Brygida urodziła się w Finstad k. Uppsali w roku 1303. Jej ojcem był książę Szwecji- Birger, a matką potomkini królów gotyckich. Pobożni rodzice przekazali jej wielką miłość do Męki Pana Jezusa (ojciec Brygidy we wszystkie piątki odprawiał szczególną pokutę).

W wieku 13 lat Brygida poślubiła szlachetnie urodzonego Ulfa Gudmarssona- księcia Nerycji, z którym miała ośmioro dzieci. Później małżonkowie związali się ślubem czystości i odbyli pielgrzymkę do Compostelli. Po powrocie Ulf, za zgodą Brygidy, wstąpił do zakonu cystersów, gdzie wkrótce zmarł w opinii świętości. Po śmierci męża Brygida wyrzekła się godności książęcej i przywdziała habit zakonny (1344r.). W roku 1346 założyła w Vadstena klasztor dla nowego zakonu- brygidek, którego regułę w 1370r. zatwierdził papież Urban VI.

Brygida była mistyczką i miała liczne wizje, które spisała- zostały one przetłumaczone na język łaciński.

Złożona ciężką chorobą, w obecności dzieci- Birgera i Katarzyny- przyjęła sakramenty święte. Zmarła w Rzymie 23 lipca 1373 roku. Kanonizowana została w roku 1391, a w 1999- ogłoszona patronką Europy.***Bóg nie uczyni za nas tego, do czego jesteśmy zdolni sami. Inaczej byłby złym wychowawcą.

(ks. Marek Dziewiecki)
Opracowała Maria Krasnosielska