Św. Augustyna, biskupa i doktora Kościoła, patrona teologów
28 sierpnia

Augustyn urodził się 13 listopada 354 roku w Tagaście (dzisiejszy Algier) w Afryce. Mimo, że jego matka (Monika) była wzorem pobożności, jako młody człowiek prowadził bardzo rozwiązły tryb życia. Ponadto został wyznawcą heretyckiej sekty manichejczyków.
W Mediolanie, gdzie uczył sztuki retoryki, objawiło się działanie łaski Bożej - modlitwy matki, która po śmierci męża podążyła za nim do Włoch, zostały wysłuchane. Rozpoczął się proces nawrócenia Augustyna, do czego przyczyniły się również nauki jego przyjaciół, zwłaszcza Ambrożego, z którego rąk przyjął Augustyn w roku 387 chrzest.
Po śmierci matki, w roku 388 przybył do Kartaginy, a później udał się do rodzinnej Tagasty, gdzie wraz z kilkoma przyjaciółmi rozpoczął życie we wspólnocie. W roku 390 przyjął święcenia kapłańskie, a w 394 został konsekrowany na biskupa i mianowany koadiutorem biskupa Waleriana. W następnym roku objął jego stanowisko w diecezji.

Jako biskup Hippony gorliwie przeciwstawiał się herezjom i błędnym poglądom swoich czasów, okazał się nieustraszonym obrońcą wiary, równie gorąco ją wyznając, jak przedtem ignorując. Augustyn poświęcił się także studiom teologicznym i filozoficznym, w obu tych dziedzinach pisał dzieła, np.: "O państwie Bożym" i "Wyznania". Jest on uznawany za jednego z najwybitniejszych myślicieli chrześcijańskich. Zmarł 28 sierpnia 430 roku.



***

Nie szukaj drogi na skróty;
nie ma takiej drogi do nieba,
musisz przejść przez całą miłość.

(Wacław Buryła)






Opracowała Maria Krasnosielska