Wspomnienie Pięciu Braci Polskich - świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski
13 listopada

Benedykt i Jan byli benedyktyńskimi pustelnikami, których Bolesław Chrobry sprowadził do Polski z Włoch i osiedlił w Międzyrzeczu, gdzie mieli m.in. przygotować się do pracy misyjnej. Izaak i Mateusz byli rodzonymi braćmi, Polakami. Krystyn też był Polakiem, pochodził z Wojciechowa koło Międzyrzecza. Polacy byli nowicjuszami w eremie.

Wszyscy zostali zamordowani przez zbójców w nocy z 10 na 11 listopada 1003 r., a erem i kościół - po ograbieniu - zostały spalone.

Czcimy ich jako pierwszych męczenników na ziemiach polskich.



***

Panie, niech moje czyny i moja praca będą przed Tobą jak modlitwa, która unosi skrzydła duszy mojej i innych.



***

Kilka godzin po tym, jak ogrodnik brutalnie skosi małe główki stokrotek, one znów zaczynają uśmiechać się do słońca. To jest tak, jak z dzieckiem, które już się uśmiecha, chociaż jeszcze łzy błyszczą mu na policzkach; jak z gwiazdami, które zakrywają przed wędrowcem grube chmury, ale wkrótce zaczynają błyszczeć tysiącami na firmamencie; lub jak z przypływem i odpływem, które wciąż odkrywają nowy kawałek lądu. Tak samo po złym czasie nadchodzą dobre chwile.






Opracowała Maria Krasnosielska