Wspomnienie św. Piotra Kanizjusza, kapłana i doktora Kościoła
21 grudnia

Piotr Kanizy urodził się 8 maja 1521 r. w Nimwedzie (Holandia). Jego ojciec był burmistrzem miasta (matka wcześnie zmarła). Zgodnie z jego zamiarem Piotr Kanizy miał studiować prawo, ten wybrał jednak wydział teologii w Kolonii. Zajął się przede wszystkim apologetyką a w 1543 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, miał wtedy 22 lata. W roku 1546 przyjął święcenia kapłańskie, następnie złożył profesję zakonną i na uniwersytecie w Bolonii uzyskał doktorat z teologii. Jako znakomity teolog został wezwany do uczestniczenia w Soborze Trydenckim w charakterze teologa - konsultanta (1547).
W Zakonie Towarzystwa Jezusowego Piotr Kanizy pełnił, z polecenia Ignacego Loyoli, wiele ważnych funkcji, on też przyjął do zgromadzenia Stanisława Kostkę. Swoje siły poświęcił na odbudowę upadłego katolicyzmu (Niemcy), nauczał, reformował szkoły i uniwersytety, został pierwszym prowincjałem jezuitów w Niemczech. Jako legat Stolicy Apostolskiej uczestniczył w synodzie piotrkowskim (1577 - Polska) i był jednym z założycieli prasy katolickiej oraz pierwszym jezuitą - literatem. Zostawił liczne pisma o charakterze apologetycznym.
Ostatnie lata swego życia spędził Kanizjusz we Fryburgu Szwajcarskim (1580 - 1597), gdzie zmarł 21 grudnia. Papież Leon XIII nazwał Kanizjusza drugim św. Bonifacym i apostołem Niemiec a papież Pius XI kanonizował go w roku 1925, ogłaszając jednocześnie doktorem Kościoła ( był to pierwszy tego rodzaju przypadek).


***


By zachować szacunek dla samego siebie, lepiej zniechęcić do siebie ludzi, postępując zgodnie ze swoim sumieniem, niż zjednywać ich sobie, robiąc to, co uważamy za niewłaściwe.

(William Boetcher)
***


Z Tobą ciemność nie będzie ciemna wokół mnie,
a noc - tak jak dzień zajaśnieje...


Opracowała Maria Krasnosielska