Wspomnienie świętych męczenników
Karola Lwangi i Towarzyszy
3 czerwca

   Król Mtesa z Ugandy (w Afryce Równikowej) zezwolił białym misjonarzom głosić Ewangelię w swoim kraju. Jego następca - król Mwanga, który objął władzę w roku 1885, rozpoczął zawzięte prześladowanie "wszystkich tych, którzy się modlą", tj. katolików.
Ofiarami prześladowań padła elita młodzieży: Karol Lwanga, marszałek dworu królewskiego i jego dwudziestu jeden towarzyszy. Jako ich przywódca, do końca Karol podtrzymywał towarzyszy na duchu. Jego śmierć pozostała dla nich wspaniałym przykładem męstwa - został spalony żywcem. Tego samego dnia zginęło jeszcze dwunastu jego towarzyszy (3 czerwca 1886 r.). Pozostałych zgładzono między 26 maja 1886 a 27 stycznia 1887 roku.

Męczennicy zostali beatyfikowani w roku 1920, kanonizowani zaś w roku 1964 przez papieża Pawła VI. Papież powiedział wtedy: "afrykańscy męczennicy zaczynają nowy wiek Afryki, która powstaje wolna i odkupiona, skąpana we własnej krwi. Chrześcijańskie ziarno padło na dobrą glebę w Afryce, jest to nieodgadniony plan Boży, jej powołanie i obietnica historycznego znaczenia. Afryka jest nowym kontynentem Chrystusa, czego wyraźnym świadectwem jest prosta i niezachwiana wiara tych młodych chrześcijan".***Zapłatą za naszą wiarę będzie to,
że będziemy oglądali to, w co wierzymy.

Opracowała Maria Krasnosielska