Święto Matki Bożej Szkaplerznej
(Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel)
16 lipca

Dzień ten jest patronackim świętem karmelitanek, których zakon swoją nazwę wziął od Góry Karmel - pierwszego miejsca poświęconego Najświętszej Maryi Pannie (tu została wzniesiona kapliczka ku czci Jej Wniebowzięcia).

16 lipca jest także świętem "Szkaplerza Góry Karmel". W tym dniu, w roku 1251 - jak głosi tradycja - Najświętsza Maryja Panna ukazała się św. Szymonowi Stockowi, generałowi karmelitów w Cambridge (Anglia). Maryja pokazała mu szkaplerz i obiecała nadprzyrodzone łaski oraz szczególną opiekę jego zakonowi oraz wszystkim osobom, które będą go nosić.

Warunkiem uzyskania odpustu i innych łask związanych z noszeniem szkaplerza jest zachowanie chrześcijańskiego sposobu życia.
Aby otrzymać szkaplerz należy zwrócić się do księdza mającego w tym zakresie szczególne uprawnienia; w Poznaniu szkaplerz można przyjąć podczas specjalnej Mszy św. u OO. Karmelitów na Wzgórzu Św. Wojciecha.



Każdego roku 6 lipca wyrusza na Jasną Górę Piesza Pielgrzymka Poznańska. Pielgrzymi wchodzą do Częstochowy 15 lipca, witają się w Kaplicy z Matką Bożą , po czym o godz. 16.00 uczestniczą w uroczystej Mszy św. na Szczycie.

Ten, kto może zostaje w Częstochowie do 16 lipca, aby wziąć udział w uroczystościach odpustowych. Oto ich program:
- godz. 11.00 - Msza św. odpustowa na Szczycie Jasnogórskim,
- godz. 17.00 - Droga Krzyżowa na wałach,
- godz. 21.00 - Apel Jasnogórski w Kaplicy,
- po Apelu - procesja ze świecami po wałach,
- po procesji - nocne czuwanie poznańskich pielgrzymów.



***

Panie, niech matczyne modlitwy Matki Dziewicy z Góry Karmel przyjdą nam z pomocą, abyśmy mogli dotrzeć do prawdziwego szczytu, jakim jest Chrystus. Amen.

***



Wytrwać w przyjaźni z Bogiem, to znaczy unikać grzechu, żyć w czystości: oto dwie wielkie łaski, które Maryja niezawodnie wyjedna każdemu, kto zwróci się do Niej.

Matka Teresa z Kalkuty






Opracowała Maria Krasnosielska