Wspomnienie bł. Bronisławy, dziewicy
oraz
św. Idziego, opata, patrona kulawych
1 września



    Bronisława, krewna św. Jacka i bł. Czesława, urodziła się ok. 1200 r. Wstąpiła do klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu pod Krakowem. Cechowała ją wielka gorliwość.

Zmarła ok. roku 1259.







    Św. Idzi pochodzi prawdopodobnie z Prowansji, żył na przełomie VII i VIII wieku.
Legenda datująca się z X wieku opowiada, że Idzi był potomkiem greckiego rodu królewskiego. Znany był z powodu pobożności i wiedzy, nie pragnął jednak sławy i zaszczytów - chciał pędzić życie z dala od ludzi i uciech tego świata. Dlatego opuścił dom i pożeglował do Francji. Przez wiele lat przebywał w zupełnej samotności (zamieszkał w pustelni). Z czasem jednak po Francji rozeszła się wiadomość o cudach przez niego dokonanych i popularność Idziego zaczęła rosnąć, również król darzył go wielkim szacunkiem.
Ta sama legenda głosi, że król, uczestnicząc w polowaniu, zapędził się za oswojoną łanią, która żywiła Świętego, odnalazł go i zbudował mu klasztor, gdyż Idzi nie dał namówić się do porzucenia samotni. Przyjął do niej jednak kilku uczniów, tworząc w ten sposób początek wspólnoty zakonnej, która początkowo zachowywała ustaloną przez niego regułę, później natomiast przejęła regułę św. Benedykta.

Św. Idzi zmarł prawdopodobnie około roku 712. Był jednym z najpopularniejszych świętych średniowiecza.



***



Najtrudniejszą drogą, jaką człowiek może pokonać,
jest ta dzieląca postanowienia od ich realizacji.

Bertrand Russel



***



Wypływać na głębię to coraz lepiej rozumieć Boga i człowieka
oraz coraz mocniej łączyć miłość do Boga z miłością do człowieka.

Ks. Marek Dziewiecki







Opracowała Maria Krasnosielska