Wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej, i św. Gerarda, zakonnika

Rocznica wyboru Ojca Św. Jana Pawła II
16 października

Jadwiga Śląska

Urodziła się około r. 1174 w Bawarii, miała czterech braci i trzy siostry. Jej rodzice nosili tytuł hrabiowski, tytułowali się również książętami Melanii, Kroacji i Dalmacji. Jadwiga w wieku 12 lat została zaślubiona Henrykowi Brodatemu, księciu wrocławskiemu. Urodziła pięcioro dzieci. Ostatnie trzydzieści lat małżonkowie spędzili w czystości, związując się uroczystym ślubem.
Bóg nie szczędził Jadwidze ciężkich doświadczeń: Syn Henryk zginął w walce z Mongołami, narzeczony córki Gertrudy zamordował króla niemieckiego - Filipa, w wyniku czego zamek rodzinny w Andechs został zrównany z ziemią a winowajca utopiony, siostra Jadwigi została skrytobójczo zamordowana, druga siostra sprowadziła na rodzinę hańbę tak wielką, że interweniował sam papież, w końcu mąż Jadwigi dostał się do niewoli Konrada Mazowieckiego. Dopiero Jadwiga - która pieszo i boso przyszła z Wrocławia do Czerska i rzuciła się do nóg Konradowi - wyżebrała uwolnienie męża, na którego spadła z kolei klątwa za przywłaszczenie sobie dóbr kościelnych. Po śmierci Henryka Jadwiga porzuciła dotychczasowe życie i ostatnie swoje lata spędziła w założonym przez siebie klasztorze cysterek w Trzebnicy, gdzie przeoryszą była jej córka.

Umarła w roku 1243, kanonizowana została w roku 1267.
Jest ona patronką Śląska.Gerard Majelli

Urodził się we Włoszech w roku 1726. Najpierw uczył się krawiectwa, później wstąpił do redemptorystów i mając 23 lata został bratem zakonnym. Pracował jako ogrodnik, odźwierny i pielęgniarz. Według słów papieża Piusa IX stał się dla współbraci doskonałym wzorem cnoty. Św. Alfons skrócił mu czas nowicjatu, często wysyłano go też do okolicznych klasztorów, a promieniująca od niego świętość sprawiła, że był kierownikiem duchowym niejednego domu zakonnego.
Gerard miał dar czytania w sumieniach, przepowiadania przyszłości, lewitacji, bilokacji, uzdrawiania chorych oraz rozmnażania żywności.

Dotknięty gruźlicą zmarł w roku 1775.
Uważany jest za patrona ciężarnych.***Miłość zaczyna rozwijać się dopiero wówczas,
gdy kochamy tych,
którzy nie mogą się nam na nic przydać.

(Erich Fromm)***Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II

Boże w Trójcy Przenajświętszej,
dziękujemy Ci za to, że dałeś Kościołowi Papieża
Jana Pawła II,
w którym zajaśniała Twoja ojcowska dobroć,
chwała krzyża Chrystusa i piękno Ducha miłości.
On, zawierzając całkowicie Twojemu miłosierdziu
i matczynemu wstawiennictwu Maryi,
ukazał nam żywy obraz Jezusa Dobrego Pasterza,
wskazując świętość, która jest miarą życia chrześcijańskiego,
jako drogę dla osiągnięcia wiecznego zjednoczenia z Tobą.
Udziel nam, za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski,
o którą prosimy z nadzieją,
że Twój Sługa Papież Jan Paweł II,
zostanie rychło włączony w poczet Twoich świętych.
Amen.

Opracowała Maria Krasnosielska