Wspomnienie św. Anieli Merici, dziewicy
29 stycznia

Aniela Merici urodziła się 1 marca 1474 roku w Desenzano we Włoszech. W piętnastym roku życia została tercjarką św. Franciszka. Założyła dwie szkoły dla dziewcząt: w Desenzano i w Brescii, gdzie skupiwszy wokół siebie dwanaście towarzyszek założyła zgromadzenie urszulanek.
Jej idee wychowawcze znacznie różniły się od założeń szkoły klasztornej - uważała, że osoby, które się do niej przyłączą, powinny żyć życiem świeckim poświęcając się pracy fizycznej i duchowej, a przede wszystkim miłosierdziu. (Idea zakonu żeńskiego, którego członkinie nie wyróżniałyby się habitami, nie składały uroczystych ślubów i nie przebywałyby w zamknięciu stanowiła w owych czasach duży postęp).
25 listopada 1535 roku na Piazza del Duomo zostało uroczyście założone kanoniczne zgromadzenie urszulanek. Jako patronkę Aniela wybrała św. Urszulę - uważaną (od momentu śmierci) za ideał chrześcijańskiej czystości.

Aniela Merici umarła w roku 1540, kanonizowana została w roku 1807.
Reguła zakonu znanego dzisiaj jako Unia Rzymska Zakonu św. Urszuli, czyli "urszulanki czarne", została zatwierdzona przez papieża Pawła III w roku 1544.***


Ten, kto potrafi cieszyć się drobnymi zdarzeniami,
czerpie radość z każdego dnia.
Dostrzeganie takich chwil jest tajemnicą sztuki życia.

***


Kochać to być łagodnym,
to mieć świadomość, że jest się darem dla świata.
Kochać to ufać,
że moje dawanie siebie ma sens, choćby się nie opłacało.

Opracowała Maria Krasnosielska