Dzień Bezpiecznego Internetu

   W niedzielę 8 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. Internet stal się wielkim forum, tu można dowiedzieć się wielu rzeczy związanych z szeroko rozumianą liturgią i życiem duchowym, tu miliony ludzi poszukuje odpowiedzi na nurtujące pytania. Wiele stron internetowych zawiera materiały formacyjne i informacyjne dotyczące Kościoła katolickiego - korzystajmy z nich jak najczęściej unikając tych stron, które nie budują, lecz niszczą wiarę i zasiewają w naszych sercach zło.

Przed każdym wejściem do Internetu odmawiajmy poniższą modlitwę:

Wszechmocny i wieczny Boże, który stworzyłeś nas na Twoje podobieństwo
i poleciłeś nam szukać przede wszystkim tego, co dobre, prawdziwe i piękne, szczególnie w Boskiej Osobie Twego Jednorodzonego Syna,
Pana naszego Jezusa Chrystusa,
pomóż nam, błagamy Ciebie,
przez wstawiennictwo św. Izydora, biskupa i doktora,
abyśmy podczas naszych wędrówek w Internecie
kierowali nasze ręce i oczy tylko na to, co podoba się Tobie
i traktowali z miłością i cierpliwością wszystkie te osoby, które spotkamy, przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Święty Izydorze, módl się za nami!

J.T. Zuhlsdorf (tłum. A. Kozak)

***

Z orędzia Jana Pawła II "Internet: nowe forum głoszenia Ewangelii"

Drodzy Bracia i Siostry!
Kościół w każdej epoce kontynuuje dzieło rozpoczęte w dniu Pięćdziesiątnicy, gdy Apostołowie, w mocy Ducha Świętego, wyszli na ulice Jerozolimy, aby głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa w wielu językach (por. Dz 2, 5-11). Przez kolejne stulecia ta misja ewangelizacyjna dotarła do najdalszych zakątków ziemi, a chrześcijaństwo zakorzeniło się w wielu miejscach i nauczyło się mówić różnymi językami świata, zawsze posłuszne Chrystusowemu nakazowi głoszenia Ewangelii wszystkim narodom.
(...) Internet niewątpliwie jest nowym "forum", rozumianym w starożytnym rzymskim znaczeniu jako publiczne miejsce, na którym realizowała się polityka i handel, na którym spełniano obowiązki religijne, na którym działa się znaczna część życia publicznego i gdzie ujawniały się najlepsze i najgorsze cechy ludzkiej natury.
(...) Dla Kościoła nowy świat cyberprzestrzeni jest wezwaniem do wielkiej przygody wykorzystania swego potencjału do głoszenia przesłania Ewangelii. Wezwanie to jest w samym sercu tego, co znaczy na początku nowego tysiąclecia podążać za wezwaniem Pana, aby "wypłynąć na głębię" - "Duc in altum!". Kościół podchodzi do tego nowego medium z realizmem i zaufaniem. Podobnie jak inne środki przekazu, jest to pewne narzędzie, nie cel sam w sobie. Internet może otworzyć wspaniałe możliwości przed ewangelizacją, gdy korzysta się z niego w sposób kompetentny i z jasną świadomością jego wad i zalet.
(...) Internet dostarcza szerokiej wiedzy, ale nie naucza wartości; gdy zaś zaniedba się wartości, samo nasze człowieczeństwo zostaje umniejszone i człowiek łatwo traci z pola widzenia swą transcendentalną godność. Pomimo ogromnego potencjału dobra, niektóre poniżające i szkodliwe sposoby wykorzystania Internetu są już teraz oczywiste dla wszystkich...
(...) Gdzie nie ma miejsca dla Chrystusa, nie ma też miejsca dla człowieka. Dlatego też (...) chcę wezwać cały Kościół, aby odważnie przekraczał ten nowy próg, by wyruszał na głębię sieci, tak by obecnie - podobnie jak w przeszłości - wspaniały związek Ewangelii i kultury mógł ukazać światu "chwałę Bożą na obliczu Chrystusa". Niech Bóg błogosławi wszystkim, którzy trudzą się w tym celu.

Jan Paweł II, Watykan, 24 stycznia 2002

***

Nie ulega wątpliwości, że Jezus nie jest ustępliwy wobec zła i grzechu,
bez względu na to, kto go popełnia.

Jan Paweł II



Jeśli nie trwamy w Chrystusie, ale tylko w nas samych,
przerywa się nasza komunikacja życiowa z Nim,
nasze życie duchowe usycha,
przyzwyczajenie zastępuje wiarę,
technika organizacyjna zajmuje miejsce duszpasterstwa,
a Kościół, pomimo swych wysiłków, nie zbiera żadnych owoców.

Francesco D. Palmisano






Maria Krasnosielska