Świętych apostołów Filipa i Jakuba
6 maja

Eilip, podobnie jak Piotr i Andrzej, pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Był uczniem Jana Chrzciciela, a potem Jezusa Chrystusa. Tradycja chrześcijańska podaje, że był żonaty i miał dzieci. Po zmartwychwstaniu Chrystusa prowadził misje w swojej ojczyźnie, później udał się do Frygii w Azji Mniejszej. Tam, ok. roku 80 poniósł śmierć męczeńską - prawdopodobnie został przybity do krzyża i ukamienowany. W ikonografii św. Filip przedstawiany jest z krzyżem, z pastorałem i ze zwojem. Czasami trzyma w ręku kamienie - znak męczeństwa. Towarzyszy mu anioł.

Jakub zwany Młodszym lub Mniejszym był synem Kleofasa (Alfeusza) i Marii, rodzonym bratem św. Judy Tadeusza, krewnym Jezusa, został on zwierzchnikiem Kościoła Jerozolimskiego i jest autorem listu wchodzącego do kanonu Pisma Świętego. Odegrał wybitną rolę na tzw. Soborze Jerozolimskim. Poniósł śmierć męczeńską w roku 62. W ikonografii przedstawiany jest w tunice i płaszczu, z mieczem oraz księgą.


***

Gdy patrzę na ludzi z miłością,
wtedy od każdego z nich uczę się czegoś pozytywnego.

ks. Marek Dziewiecki





Człowiek powinien być chętny do słuchania, a powściągliwy w mówieniu i nie powinien poddawać się zbyt łatwo uczuciom gniewu.

Wiara, jeżeli nie towarzyszą jej dobre uczynki, martwa jest sama w sobie.

Niech "tak" będzie u was zawsze "tak" , a "nie" - "nie".

św. Jakub Apostoł










Opracowała Maria Krasnosielska