Rocznica objawień fatimskich
13 maja

"W 1917 r., w nieznanym nikomu portugalskim miasteczku Fatimie Matka Boża objawiła się trojgu pastuszkom: Łucji, Franciszkowi i Hiacyncie. Objawienia rozpoczęły się 13 maja i trwały do 13 października.

Maryja ukazywała się dzieciom co miesiąc. Jej objawienia zostały poprzedzone objawieniami Anioła w latach 1915 - 16. Dwoje pastuszków zmarło wkrótce po objawieniach Matki Bożej, tak, jak Ona zapowiedziała: Franciszek w 1918 r., a Hiacynta w 1920 r. Łucja natomiast wstąpiła do zakonu i dożyła sędziwego wieku - ostatnie lata życia spędziła w klasztorze karmelitanek w Coimbrze, gdzie zmarła w 2005 r. Jan Paweł II beatyfikował Hiacyntę i Franciszka 13 maja 2000 r. w Fatimie.

Wydarzenia fatimskie odbiły się szerokim echem w Portugalii i w całym świecie. W krótkim czasie w Fatimie wybudowano sanktuarium, które stało się miejscem pielgrzymek nie tylko Portugalczyków, ale także chrześcijan z różnych stron świata (...)
Orędzie Maryi, a wcześniej Anioła, można sprowadzić do ewangelicznego nakazu modlitwy i pokuty. Matka Boża prosi dzieci, aby codziennie odmawiały Różaniec, dając w ten sposób do zrozumienia, że jest to najskuteczniejsza modlitwa dostępna dla wszystkich. Wzywa je również do czynienia pokuty i przypomina o niej ludziom naszych hedonistycznych czasów, dla których cierpienia i wyrzeczenia nie mają żadnego pozytywnego sensu."

(Za: "Niedziela")W roku 2017 Kościół celebrować będzie setną rocznicę objawień fatimskich. Aby dobrze przygotować się do tej uroczystości 13 maja 2009 roku rozpoczęła się Wielka Nowenna Fatimska, która trwać będzie do maja roku 2017.

Kolejnymi tematami przewodnimi Wielkiej Nowenny Fatimskiej są:

Materiały do odprawienia Wielkiej Nowenny Fatimskiej można zamówić w Sekretariacie Fatimskim:

Sekretariat Fatimski
ul. Krzeptówki 14
34 - 500 Zakopane
tel. (018) 206 - 64 - 20


***Siostra Łucja, na polecenie biskupa diecezjalnego Leirii, Jose Alves Correia da Silva, napisała wspomnienia dotyczące objawień w Fatimie. Opisała również życie swojego kuzynostwa: Hiacynty i Franciszka oraz swój dom rodzinny.
Książka ukazała się w dwóch tomach:

Na Krzeptówkach w Zakopanem zostało wybudowane - jako wotum dziękczynne za ocalenie życia Jana Pawła II w zamachu 13 maja 1981 r. - Sanktuarium, nazywane jest ono Polską Fatimą. Świątynia została konsekrowana przez Jana Pawła II w roku 1997.
W skarbcu Sanktuarium można zobaczyć: mitrę, w której Jan Paweł II odprawiał Mszę św. pod Wielką Krokwią, papieską sutannę i pelerynę oraz modlitewnik, którego używał przez wiele lat swojego pontyfikatu.

Dodatkowe informacje o objawieniach znajdziesz również na stronie internetowej : http://objawienia.republika.pl/***Nie obrażajcie więcej Pana Boga, jest już i tak bardzo obrażany.

(Fatima, 13 października)


Opracowała Maria Krasnosielska