Wspomnienie św. Ottona, biskupa
1 lipca

      Św. Otto urodził się około roku 1060. Do Polski przybył jako kleryk, razem ze swoim bratem - Fryderykiem, w otoczeniu opata Henryka z Wurzeburga, późniejszego metropolity gnieźnieńskiego. Po pewnym czasie powrócił do Niemiec. Zasłynął tam jako znakomity administrator, duszpasterz i dyplomata. Założył 15 opactw i 6 klasztorów, wspomagał zakony: benedyktynów, cystersów i premonstratensów. W roku 1124 na zaproszenie Bolesława Krzywoustego (któremu później złożył hołd uznając w nim zwierzchnika religijnego nad Pomorzem) udał się wraz z dwudziestoma kapłanami do Polski, by w Gnieźnie rozpocząć przygotowania do wyprawy misyjnej na Pomorze, w czym służył mu wielką pomocą arcybiskup gnieźnieński - Jakub ze Żnina.

Zmarł w roku 1139 w Bamberdze. Pochowano go niedaleko, w opactwie na Górze św. Michała. W roku 1189 papież Klemens III dokonał jego kanonizacji.

W Polsce kult św. Ottona koncentruje się głównie w Pyrzycach na Pomorzu. Znajduje się tam źródło, przy którym - jak głosi legenda - w ciągu 20 dni Otto ochrzcił 7 tysięcy Pomorzan.


***


Nienawiść zamyka bramę do nieba,
modlitwa ją otwiera,
a miłość pozwala przez nią przejść.

Baal Shem Towa






Opracowała Maria Krasnosielska