800 - lecie franciszkańskiego charyzmatu

W tym roku franciszkanie obchodzą 800- lecie powstania zakonu. W 1209 r. papież Innocenty III zatwierdził Pierwszą Regułę, przedstawioną Stolicy Apostolskiej przez św. Franciszka (...)

Co dali franciszkanie Kościołowi, Polsce wczoraj? Odpowiedź nasuwa się sama - dali św. Maksymiliana, Niepokalanów, Rycerstwo Niepokalanej i "Rycerza Niepokalanej" (...)

Z jaką ofertą przychodzą dzisiaj franciszkańscy "komiwojażerowie" do naszych domów? Czy przynoszą nam pokój i dobro? Miłość? Uśmiech? Radość? (...)

Wszystkim duchowym synom Biedaczyny z Asyżu życzymy, by szli na cały świat, niosąc wszystkim narodom pokój, dobro i artyzm dzieci Bożych, pełnych zachwytu światem, który wciąż tak samo śpiewa Bogu PIEŚŃ o Bogu Ukrytym - PIEŚŃ SŁONECZNĄ.

Za: O. Ignacy Kosmana OFM Conv, Niedziela


Zapraszamy do obejrzenia widowiska muzycznego pt. "Święty Franciszek z Asyżu" z udziałem Zespołu Dziecięcego "Kruszyna". Widowisko powstało w roku 1998 przy współpracy naszej siostry Lidii Szmyt.

Pobierz program Flash Player jeśli po chwili nadal nie bedziesz widział tu odtwarzacza.




ZAKON BRACI MNIEJSZYCH, TZW. OBSERWANCI (REFORMACI, BERNARDYNI)

Założony został ok. roku 1207. W Polsce franciszkanie są od roku 1227. Na mocy bulli Leona X zakon podzielił się na Zakon Braci Mniejszych i Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych.

ZAKON BRACI MNIEJSZYCH KONWENTUALNYCH

Działa w Polsce od ośmiu stuleci, zrodził św. Maksymiliana Kolbego. Zakonnicy propagują apostolat i duszpasterstwo mediów. W swoim charyzmacie i działalności są wierni głównej gałęzi franciszkańskiej.

ZAKON BRACI MNIEJSZYCH KAPUCYNÓW

Wyodrębnił się z rodziny franciszkańskiej w roku 1525, w wyniku reformy o. Mateusza z Bascio, w celu ściślejszego przestrzegania Reguły św. Franciszka z Asyżu. Stolica Apostolska zaaprobowała nową gałąź franciszkańską w roku 1528. Do zakonu tego należał o. Pio. W Polsce kapucyni są obecni od roku 1681.



Zakon franciszkański dał Kościołowi ponad pięciuset świętych i błogosławionych, tysiące zakonników, którzy zmarli w opinii świętości oraz kilku papieży.